AKTUALNOŚCI

16 maja 2021

POLSKI ŁAD – finansowanie ochrony zdrowia w latach 2021-2023

Publikujemy krótkie podsumowanie potencjalnego wpływu Polskiego Ładu na finansowanie ochrony zdrowia w latach 2021-2023. Najważniejsze wnioski poniżej:

  • Polski Ład, pierwotnie zapowiadany jako program Prawa i Sprawiedliwości, został zaprezentowany przez trzech liderów Zjednoczonej Prawicy. Może to sugerować, że wokół propozycji przedstawionych w dokumencie, w tym zwiększenia finansowania ochrony zdrowia, panuje konsensus w ramach koalicji rządzącej;
  • korekta wysokości nakładów publicznych na ochronę zdrowia wyrażaną odsetkiem PKB do 6% (wg metodologii ustawowej) w 2023 r. doprowadzi do faktycznego wzrostu tej wartości również wg PKB z danego roku. Łączny wzrost minimalnych nakładów na ochronę zdrowia może wynieść 18,6 mld zł w przeciągu dwóch lat;
  • w przyszłym tygodniu resort zdrowia wraca do prac nad wieloletnim porozumieniem płacowym, które będzie kluczowe dla pozyskania informacji o możliwości skierowania środków na zwiększenie dostępności świadczeń oraz przeznaczenie środków na nowe technologie medyczne.

Link do prezentacji: https://publicpolicy.pl/wp-content/uploads/2021/05/finansowanie_16.05.2021.pdf

6 maja 2021

W dzisiejszym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej opublikowano wyniki badania opinii publicznej dotyczącej gotowości Polaków do poniesienia wyższych obciążeń na system ochrony zdrowia.

Wojciech Wiśniewski, ekspert z Public Policy, przekonuje, że zasadnicze pytanie dotyczy tego, czy po prostu nie chcemy płacić więcej, czy nie wierzymy, że będą pozytywne efekty takiego nakładu. – Innymi słowy czy państwo okaże się sprawcze. Zwiększanie obciążeń podatkowych w zasadzie od zawsze budziło sprzeciw społeczny – mówi Wiśniewski. I dodaje, że warto dostrzec, że według Eurostatu udział podatków w PKB rośnie szybciej od zdecydowanej większości państw Unii Europejskiej. Niestety Polacy w tym okresie nie odczuli poprawy dostępności usług publicznych, w tym ochrony zdrowia. – Trudno oczekiwać zatem, że opinia publiczna entuzjastycznie zareaguje na propozycję podwyższenia podatków, nawet w zamian za konkretne korzyści. Z tego powodu z ostrożnym optymizmem przyjmuję, że tylko co trzeci ankietowany odrzuca możliwość podniesienia podatków przeznaczanych na zdrowie – tłumaczy. Jego zdaniem jeżeli ustawa „6 proc. PKB na zdrowie” przyniesie korzyści dla obywateli, odsetek sceptyków będzie malał. 

Cały artykuł dostępny pod tym linkiem: https://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/8156905,podwyzka-skladki-zdrowotnej-sondaz.html

5 maja 2021

Public Policy zmienia strukturę

Public Policy, firma doradcza specjalizująca się w ochronie zdrowia, zmienia strukturę zespołu. Od maja 2021 roku stanowisko Dyrektora ds. Operacyjnych objął Marek Wleklik, a do zespołu konsultantów dołączyła Anna Rachwał.

Marek Wleklik posiada tytuł doktora nauk farmaceutycznych. Jest absolwentem Akademii Medycznej w Warszawie. Przez ostatnich kilkanaście lat w firmach Takeda oraz Nycomed prowadził działy Market Access, Public Affairs/Governmental Affairs oraz Business Development. Nowy Dyrektor ds. Operacyjnych w Public Policy posiada wieloletnie doświadczenie w nawiązywaniu strategicznych relacji z kluczowymi ośrodkami kształtującymi polski rynek farmaceutyczny.  Marek Wleklik realizował cele strategiczne w obszarach rozwoju biznesu, wprowadzał na rynek nowe produkty i technologie. Odpowiadał również za negocjacje, poszerzenia portfela produktów oraz za prowadzenie procesów refundacyjnych.

więcej →
30 marca 2021

Protokoły z posiedzeń Komitetu Sterującego do oceny pilotażu KSO

Pozyskaliśmy w trybie dostępu do informacji publicznej komplet protokołów z posiedzeń Komitetu Sterującego, którego celem jest m.in. ocena pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej. Biorąc pod uwagę zbliżający się termin skierowania projektu ustawy w sprawie KSO do konsultacji publicznych, mamy nadzieję, że protokoły będą cennym uzupełnieniem debaty w sprawie reformy opieki onkologicznej.

Protokół nr 1 z I posiedzenia Komitetu Sterującego

Protokół nr 2 z II posiedzenia Komitetu Sterującego

Protokół nr 3 z III posiedzenia Komitetu Sterującego

Protokół nr 4 z IV posiedzenia Komitetu Sterującego

Protokół nr 5 z V posiedzenia Komitetu Sterującego

30 marca 2021

RDTL – poradnik dla lekarzy i ośrodków

Po publikacji poradnika dotyczącego zmian w ratunkowym dostępie do technologii lekowych (RDTL) skontaktowali się z nami lekarze oraz menedżerowie kilku ośrodków z pytaniami o możliwość przygotowania podobnego dokumentu dla specjalistów oraz placówek. Po kilkunastu dniach pracy wspólnie z Kancelarią DZP, oddajemy w Państwa ręce gotowy poradnik. Jednocześnie na naszej stronie publikujemy komunikat Ministra Zdrowia z pytaniami i odpowiedziami dotyczącymi RDTL oraz informację dotyczącą rozliczeń świadczeń w tym programie, opracowaną przez Centralę Narodowego Funduszu Zdrowia. Mamy nadzieję, że dokumenty będą przydatne i pomogą w niesieniu pomocy chorym.

Zachęcamy do pobrania poradnika:

Komunikat dot. RDTL – MZ: https://publicpolicy.pl/publikacje/komunikat-dot-rdtl-mz/

Komunikat dot. RDTL – NFZ: https://publicpolicy.pl/publikacje/komunikat-dot-rdtl-nfz/