
Uczestnicy badań klinicznych mają być lepiej chronieni – komentarz dla prawo.pl
– Rynek badań klinicznych jest rynkiem globalnym. Konkurujemy o badania kliniczne z całym światem. I nie jest to frazes. Dlatego kwestia przejrzystości prawa, stabilnego prawodawstwa a więc funkcjonowanie ustawy o badaniach klinicznych jest w najlepszym interesie wszystkich: administracji rządowej, skoro Agencja Badań Medycznych realizuje niekomercyjne badania ze środków publicznych, jak i przemysłu, który chce lokować badania w Polsce – wyjaśnia Wojciech Wiśniewski, prezes Public Policy, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich.
– Rolą badań klinicznych nie jest leczenie pacjentów. Badania kliniczne służą temu, byśmy mogli sprawdzić, czy możemy zaproponować pacjentom terapię, którzy nie mają opcji terapeutycznych albo zaproponować im skuteczniejsze rozwiązanie niż standard terapeutyczny w danym czasie. Badania kliniczne nie służą szukaniu oszczędności w NFZ, nie służą też leczeniu pacjentów, ale postępowi nauki.
– Wojciech Wiśniewski zaznacza, że przyjęcie ustawy jest ważne, tak jak „naoliwienie” instytucji, które są odpowiedzialne za wdrażanie badań klinicznych.- Mamy olbrzymi potencjał dla badań wczesnych faz. Ze środków ABM ale i MZ w całym kraju powstały ośrodki badań wczesnych faz. Nie ma miesiąca, żeby kolejny taki ośrodek nie był otwierany. Tym, co decyduje o realizacji badania klinicznego jest szybkość. Jeśli okazałoby się, że zgody na rozpoczęcie badań wczesnych faz udzielane byłyby szybciej niż w innych krajach, jesteśmy w stanie ściągnąć badania o wartości dziesiątki milionów euro rocznie. Jeśli bylibyśmy w stanie nauczyć nasze instytucje, by szybko wydawały zgody, możemy stać się liderem i przejąć część badań na przykład od innych państw Unii Europejskiej
Cały artykuł dostępny pod linkiem:
https://www.prawo.pl/zdrowie/ochrona-uczestnikow-badan-klinicznych-nowa-ustawa,518447.html